FON ARAMA

Lütfen analiz etmek istediğiniz fonu buradan seçin.


Garanti Bankası B Tipi Likit Fon     




Yatırım Fonları > Para Piyasası > Likit Fonlar
Garanti Bankası genel bakış
Tüm Fonlar Listesi
  • 41,333193 TL
    Son Fiyatı

  • %0,02
    Günlük
    Değişimi

  • ~9Mil.
    Pay

  • ~369MilTL
    Portföy
    Büyüklüğü

  • %9
    Doluluk

  • 25.807
    Kişi

Grafikler
  • Alternatifler
  • Data
  • Aylık
  • Benchmark
  • Benzerler
  • Popüler
  • Portföydeki
  • Künye
  • Yorum
fonun alternatif yatırım araçlarına göre pozisyonu
KriterHaftalıkAylıkÜç AylıkAltı AylıkYılbaşı1 Yıllık3 Yıllık
Fon Sepeti Endeksi1,087,6512,1014,9817,9216,2949,83
Uluslararası Fonlar Endeksi1,064,928,6412,5215,2014,9157,01
FM 30 Endeksi0,32-0,720,472,716,316,3721,74
FM 50 Endeksi0,25-0,540,752,916,526,5422,27
Esnek Fonlar Endeksi0,200,832,604,7428,4928,5751,65
Tahvil ve Bono Fonu Endeksi0,190,451,721,103,984,7222,91
Garanti Bankası B Tipi Likit Fon0,160,641,974,208,459,4329,31
Para Piyasası Fonu Endeksi0,140,621,954,117,318,2126,69
Karma Fon Endeksi-0,17-1,86-0,15-0,313,962,0510,02
Hisse Senedi Yoğun Fon Endeksi-0,63-2,49-1,83-3,725,622,0413,26
Emtia Fonları Endeksi-1,102,734,2312,2227,1327,6249,78
Not:  Değişimler % olarak ifade edilmiştir, Yukarıdaki tablodaki bazı araçların son gün dataları olmadığı için getiri oranları hesaplanırken bir önceki iş günü baz alınmıştır.
fonun 1 aylık dataları
TarihFon FiyatıGünlükAylıkYıllıkYatırımcı SayısıPortföy DeğeriDolulukRepoHisseYabancıBorsa ParaDiğerKB
02.11.201641,0699370,020,699,5726.226382.458.980919,560,000,000,009,9747,97
03.11.201641,0779450,020,659,5626.141383.054.879919,250,000,000,0010,0247,23
04.11.201641,0865920,020,659,5526.063390.085.9211018,640,000,000,009,9847,31
07.11.201641,1123240,060,659,5726.130379.136.332917,590,000,000,009,3846,23
08.11.201641,1199370,020,679,5926.325380.664.113918,800,000,000,009,9645,42
09.11.201641,1284970,020,699,5326.148382.529.572918,800,000,000,009,9645,42
10.11.201641,1372920,020,659,5226.044385.595.017916,520,000,000,009,6145,47
11.11.201641,1466300,020,659,5226.053389.475.0321016,520,000,000,009,6145,47
14.11.201641,1722050,060,659,5326.059393.307.7771016,520,000,000,009,6145,47
15.11.201641,1809090,020,679,5526.095393.140.1741021,480,000,000,009,2638,12
16.11.201641,1894380,020,699,4926.157389.224.8301021,480,000,000,009,2638,12
17.11.201641,1995550,020,659,4925.947390.288.5781015,850,000,000,009,8938,88
18.11.201641,2084240,020,659,4825.923389.623.6671015,850,000,000,009,8938,88
21.11.201641,2345840,060,659,5025.966384.612.534918,150,000,000,009,7337,69
22.11.201641,2437940,020,679,5226.002383.961.901912,690,000,000,009,8939,64
23.11.201641,2522280,020,699,4625.957383.033.204912,690,000,000,009,8939,64
24.11.201641,2610520,020,659,4525.915386.271.196912,690,000,000,009,8939,64
25.11.201641,2657760,010,649,4425.905391.487.1401012,690,000,000,009,8939,64
28.11.201641,2914950,060,659,4525.989395.258.9521012,690,000,000,009,8939,64
29.11.201641,3008310,020,679,4726.060392.022.7401016,330,000,000,009,9037,42
30.11.201641,3137820,030,709,4225.889386.663.662916,330,000,000,009,9037,42
01.12.201641,3251680,030,649,4325.639364.011.176916,330,000,000,009,9037,42
02.12.201641,3331930,020,649,4225.807368.605.819916,330,000,000,009,9037,42
Ortalama41,2022430,030,669,5026.019385.413.617,17916,690,000,000,009,7941,55
Not:  Değişimler % olarak ifade edilmiştir,MD-Mecvut Değil (fonun o tarihte datası yok yada henüz kurulmamıştır.).
fonun yıllık bazda ay ay değişimleri
YılOcakŞubatMartNisanMayısHaziranTemmuzAğustosEylülEkimKasımAralıkYılbaşı
199617,4213,709,325,133,947,922,194,055,527,976,044,60131,18
199717,131,974,021,126,609,636,173,929,943,924,105,11101,21
19982,271,927,6315,222,057,145,10-12,151,126,558,22 63,03
1999 16,8611,98  -1,188,57-1,359,256,5917,9924,09181,46
20005,693,510,906,75-4,02-1,370,22-1,48-3,289,35-9,559,9414,82
20015,088,154,2420,26-1,214,960,145,80-4,0711,387,80 100,58
2002 -3,375,741,35-1,622,188,460,98-0,706,5312,11-8,0124,93
20034,234,13-3,5810,232,77-0,372,065,656,779,331,2611,2565,12
2004-3,484,203,61-7,03-4,563,954,752,794,311,48-0,308,1117,93
20053,512,33-3,44-2,024,593,134,162,223,95-1,248,801,7430,44
20065,623,84-3,760,70-5,52-3,692,022,010,831,071,061,244,71
20071,060,991,161,061,131,111,001,161,001,081,030,9213,39
20080,900,910,810,861,020,941,061,041,090,901,101,0612,27
20090,920,670,620,600,370,400,380,290,270,210,170,195,18
20100,150,140,160,160,160,170,170,170,170,190,170,192,00
20110,160,170,210,240,240,270,370,410,350,340,520,724,00
20120,780,700,690,710,710,760,630,580,420,420,420,347,38
20130,360,320,350,380,290,270,410,510,460,510,470,524,92
20140,560,660,770,800,740,650,610,580,590,750,64 8,30
20150,730,640,680,770,680,730,810,720,770,840,75 9,27
20160,770,790,930,760,750,740,740,690,710,610,64 8,47
Not:  Değişimler % olarak ifade edilmiştir, Yukarıdaki tabloda bazı tarihlerde fonun datası olmadığı için değişim hesaplanmamıştır.
getiriler ve benchmark karşılaştırmaları
FonlarGünlükHaftalıkAylık3 Aylık6 AylıkYıllıkYılbaşı
Garanti Bankası A Tipi Değişken Fon14,08414,08414,08414,08414,08414,084 
        
Garanti Bankası A Tipi Hisse Senedi Fonu Hisse Senedi Yoğun Fon-6,123-6,123-6,123-6,123-6,123-6,123 
        
Garanti Bankası A Tipi İMKB Ulusal 30 Endeksi Fonu Hisse Senedi Yoğun Fon-9,979-9,979-9,979-9,979-9,979-9,979 
        
Garanti Bankası B Tipi Altın Fonu23,07123,07123,07123,07123,07123,071 
        
Garanti Bankası B Tipi Kamu ve Özel Sektör Tahvil Bono Fonu14,44514,44514,44514,44514,44514,445 
        
Garanti Bankası B Tipi Likit Fon13,80213,80213,80213,80213,80213,802 
        
Garanti Bankası B Tipi Şubesiz Likit Fonu13,75213,75213,75213,75213,75213,752 
        
Garanti Bankası B Tipi Uzun Bono Endeksi Garbo Uzun Fonu7,1747,1747,1747,1747,1747,174 
Not:  Değişimler % olarak ifade edilmiştir,MD-Mecvut Değil (fonun o tarihte datası yok yada henüz kurulmamıştır.).
bu fon ile aynı sınıftaki fonlar ve getirileri
FonGünlükSırasıAylıkSırası1 YıllıkSırasıYılbaşıSırası
Ak Portföy Py Değişken Özel Fon -0,01291,69110,50410,052
Sardes Portföy İş Yatırım Verim B Tipi Değişken Fon 0,0310,90211,44110,201
İstanbul Portföy İş Yatırım B Tipi Likit Yatırım Fonu 0,0250,80310,5839,583
Azimut Pyş Para Piyasası Fonu 0,0290,74410,7429,524
Fibabanka B Tipi Likit Fon 0,0340,72510,2259,225
Vakıfbank B Tipi İnternet Likit Fonu 0,02110,7169,71108,779
Vakıfbank B Tipi Havuz Likit Fonu 0,02100,7079,8078,867
Finansbank B Tipi Likit Fon 0,02130,6989,7788,818
Ak Portföy Para Piyasası Fonu 0,0320,6899,9969,016
Vakıfbank B Tipi Likit Fon 0,02150,68109,51148,5814
Denizbank B Tipi Likit Fon 0,02140,68119,70118,7410
YKB B Tipi Şemsiye Fonuna Bağlı Likit On İkinci Alt Fon 0,02160,68129,7198,7311
Abank B Tipi Likit Fonu 0,0260,67139,61128,6613
Ergo Sigorta B Tipi Likit Fon 0,0330,67148,92237,9823
Halkbank B Tipi Likit Fonu 0,02270,66159,58138,6712
ICBC TURKEY PORTFÖY PARA PİYASASI FONU 0,02200,64169,12208,2320
Garanti Bankası B Tipi Likit Fon 0,02250,64179,42158,4715
İş Bankası B Tipi Likit Fon 0,02170,64189,08218,1822
TEB B Tipi Dinamik Likit Fon 0,02190,64199,18188,2719
ING Bank B Tipi Likit Fon 0,0280,63209,25178,3418
Garanti Bankası B Tipi Şubesiz Likit Fonu 0,02180,63219,36168,4116
Gedik B Tipi Likit Fon 0,02210,62229,18198,2121
Oyak Yatırım B Tipi Likit Fon 0,02120,61238,71267,8225
Hsbc Portföy Para Piyasası Fonu 0,02230,58248,75257,8226
Şekerbank B Tipi Likit Fon 0,02260,55258,35287,4428
Strateji Menkul B Tipi Tahvil Bono Fonu 0,0270,55268,78247,9124
Eczacıbaşı B Tipi Likit Fon 0,02220,54278,38277,5627
Burgan Bank B Tipi Likit Fon 0,02240,54288,26297,3929
Meksa Yatırım B Tipi Likit Fon 0,01280,30293,45313,4531
ICBC TURKEY PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON -0,24300,11308,97228,3517
Alkhair Capital B Tipi Likit Fon -0,3331-0,46314,22304,3430
Ortalama0,00 0,63 9,10 8,24 
Not:  Değişimler % olarak ifade edilmiştir,MD-Mecvut Değil (fonun o tarihte datası yok yada henüz kurulmamıştır.).
son bir ayda en çok analizi yapılan fonlar (ilk 10)
FonAranma SayısıGünlükAylık3 Aylık1 Yıllık3 YıllıkYılbaşı
Allianz Emeklilik Gelir Amaçlı Kamu Dış Borçlanma Araçları EYF 610,004,327,1013,9571,6313,11
Allianz Yaşam ve Emeklilik Uluslararası Teknoloji Hisse Senedi EYF 580,318,6615,4822,89115,8021,08
Ünlü Portföy İkinci Değişken Fonu 550,060,962,8911,4940,3010,23
İş Bankası A Tipi Teknoloji Endeksi fonu 55-1,974,417,2613,66116,3611,90
İş Bankası B Tipi Global Borçlanma Araçları Yabancı Menkul Kıymet Fonu 530,707,8612,4121,6074,1623,01
YKB A Tipi Şemsiye Fona Bağlı Global Teknoloji Yabancı Menkul Altıncı Alt Fon 50-0,818,6413,1413,4480,8715,98
YKY A Tipi Şemsiye Fonuna Bağlı İMKB Ulusal 30 Endeksi Fonu Dördüncü Alt Fon Hisse Senedi Yoğun Fon 50-1,83-5,68-4,58-4,051,622,89
YKB B Tipi Altın Fonu 50-0,291,404,2226,7547,8827,07
Ak Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu 50-0,1011,4615,6418,8550,1920,71
Akbank B Tipi Franklin Templeton Şemsiye Fona Bağlı Avrupa YMK İkinci Alt Fon 491,209,4610,6911,1629,3111,15
Not:  Değişimler % olarak ifade edilmiştir,MD-Mecvut Değil (fonun o tarihte datası yok yada henüz kurulmamıştır.).
üyelerin portföylerindeki fonlar (ilk %10)
FonKaç Portföyde VarGünlükAylık3 Aylık1 Yıllık3 YıllıkYılbaşı
İş Bankası A Tipi Teknoloji Endeksi fonu 164-1,974,417,2613,66116,3611,90
İş Bankası B Tipi Likit Fon 1580,020,642,029,0828,528,18
İş Bankası A Tipi İştirak Fon 138-1,320,130,0111,1616,8710,71
Ak Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu 1370,020,621,979,1026,708,21
Garanti Bankası B Tipi Altın Fonu 120-0,391,224,0226,8449,6727,08
Ak Portföy Altın Fonu 119-0,421,404,2927,8650,6428,10
Strateji A Tipi Değişken Fon 119-0,770,473,494,9227,8811,87
İş Bankası B Tipi Kısa Vadeli Tahvil Bono Fonu 1050,020,561,758,5225,627,67
İş Bankası A Tipi Hisse Fon 103-1,47-4,23-2,52-2,640,533,30
Garanti Bankası A Tipi İMKB Ulusal 30 Endeksi Fonu Hisse Senedi Yoğun Fon 96-1,83-6,00-4,83-4,82-1,182,37
Ak Portföy Bist 30 Endeksi Hisse Senedi Yoğun Fon 95-1,83-6,17-4,70-4,060,093,06
YKB B Tipi Şemsiye Fonuna Bağlı Likit On İkinci Alt Fon 940,020,682,109,7129,988,73
Ak Portföy Değişken Fon 91-0,11-0,270,467,9325,857,31
Garanti Bankası A Tipi Hisse Senedi Fonu Hisse Senedi Yoğun Fon 90-1,79-5,30-3,72-1,486,314,76
Ak Portföy Uzun Vadeli Borçlanma Araçları Fonu 89-0,23-2,33-1,76-98,93-98,75-98,92
Garanti Bankası B Tipi Likit Fon 860,020,641,979,4229,278,47
İş Bankası A Tipi İMKB-30 Endeks Fonu 79-1,82-5,92-4,78-4,81-0,072,33
İş Portföy Üçüncü Değişken Fonu 79-0,54-1,69-0,305,0713,287,06
Ak Portföy Hisse Senedi Hisse Senedi Yoğun Fon 76-1,54-4,91-3,65-3,78-4,062,24
İş Bankası B Tipi Tahvil ve Bono 75-0,040,010,797,2618,206,99
Ak Portföy Bist Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu 69-1,11-7,95-4,49-3,90-7,901,94
YKY A Tipi Şemsiye Fonuna Bağlı Koç Şirketleri İştirak Alt Fonu Üçüncü Alt Fon Hisse Senedi Yoğun Fon 68-2,30-4,02-4,372,0532,447,97
YKB A Tipi İmkb 100 Endeksi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) 67-1,92-6,19-4,55-4,740,771,75
Ak Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu 64-0,1011,4615,6418,8550,1920,71
Ata Yatırım B Tipi Tahvil Bono Fonu 63-0,19-2,48-1,606,6123,317,43
İş Portföy Dördüncü Değişken Fon 63-0,040,091,483,6615,893,31
Strateji A Tipi Risk Yönetimi Hisse Senedi Fonu 63-0,511,073,670,2628,247,55
İş Bankası B Tipi Tahvil Bono (Büyüme Amaçlı) Fonu 61-0,21-2,11-1,764,0916,684,57
YKB B Tipi Şemsiye Fonuna Bağlı Tahvil ve Bono Eurobond On Birinci Alt Fon 570,075,168,8218,3876,9017,84
YKB B Tipi Şemsiye Fonuna Bağlı Orta Vadeli Tahvil ve Bono Üçüncü Alt Fon 56-0,040,051,048,5828,317,99
İş Bankası A Tipi Mali Kurumlar Endeksi fonu 55-1,55-7,62-4,53-2,19-2,513,15
Allianz Yaşam ve Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF 55-1,71-4,51-3,84-2,221,873,86
Ata Yatırım A Tipi Karma Fon 53-0,97-2,82-2,393,6318,807,00
YKY A Tipi Şemsiye Fonuna Bağlı İMKB Ulusal 30 Endeksi Fonu Dördüncü Alt Fon Hisse Senedi Yoğun Fon 53-1,83-5,68-4,58-4,051,622,89
İş Bankası A Tipi Karma Kumbara Fonu 50-0,74-2,72-1,571,669,784,61
Ak Portföy Eurobond Amerikan Doları Borçlanma Araçları Fonu 500,104,377,0415,9378,5415,16
Ak Portföy Orta Vadeli Borçlanma Araçları Fonu 47-0,010,161,4610,0230,169,18
İş Bankası B Tipi Global Borsalar YMK Fon 470,1510,3813,0320,4661,8821,85
Allianz Yaşam ve Emeklilik Esnek EYF 46-0,34-1,84-0,837,7422,427,99
YKB A Tipi Şemsiye Fonuna Bağlı Hisse Senedi İkinci Alt Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon) 45-1,94-5,51-4,71-3,902,552,30
YKB A Tipi Şemsiye Fona Bağlı Global Teknoloji Yabancı Menkul Altıncı Alt Fon 44-0,818,6413,1413,4480,8715,98
İş Bankası B Tipi Altın Fonu 44-0,411,394,3326,3148,7526,48
Avivasa Emeklilik Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları EYF 44-0,21-1,78-0,957,7923,458,23
Finans Yatırım A Tipi Değişken Fon Hisse Senedi Yoğun Fon 44-1,70-6,97-6,75-6,3015,40-1,45
YKY B Tipi Şemsiye Fonuna Bağlı Uzun Vadeli Tahvil ve Bono Alt Fonu İkinci Alt Fon 43-0,08-0,210,217,7324,807,61
İş Bankası B Tipi Global Borçlanma Araçları Yabancı Menkul Kıymet Fonu 420,707,8612,4121,6074,1623,01
HSBC Yatırım A Tipi İMKB Ulusal 30 Endeks Fonu 42-1,93-6,36-4,98-4,68-1,272,75
İş Bankası B Tipi Global Emtia Fon Sepeti Fonu 412,5415,7025,5029,535,3634,63
YKB B Tipi Altın Fonu 41-0,291,404,2226,7547,8827,07
Not:  Değişimler % olarak ifade edilmiştir,MD-Mecvut Değil (fonun o tarihte datası yok yada henüz kurulmamıştır.).
ayrıntılı bilgiler
İsimGaranti Bankası B Tipi Likit Fon
SınıflandırmaYatırım Fonları > Para Piyasası > Likit Fonlar
KodGAL
ISINTRMGA4WWWWW7
Kuruluş Tarihi20.03.1990
Halka Arz Tarihi20.03.1990
Yönetim StratejisiFon yönetiminde yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde nakde dönüşümü kolay , riski az ve devamlı olarak, portföyünde vadesine en fazla 180 gün kalmış likiditesi yüksek sermaye piyasası araçları yer alan ve devamlı olarak portföyünün ağırlıklı ortalama vadesi 45 gün olan fonlar “Likit Fon”dur.
Yatırım SınırlamlarıDevlet İç Borçlanma Senetleri EN AZ %0 EN ÇOK %100 , Özel Sektör Borçlanma Araçları EN AZ %0 EN ÇOK %100 ,Ters Repo İşlemleri EN AZ %0 EN ÇOK %100, Borsa Para Piyasası İşlemleri EN AZ %0 EN ÇOK %20, Finansman Bonoları EN AZ %0 EN ÇOK %100
Minumum İşlem Tutari10
Minumum İşlem Katları10
Yönetim Ücreti0,0000300000
İşlem NoktalarıT.Garanti Bankası A.Ş. tüm şubeleri; Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
İşlem SaatleriKatılma belgesi satın almak veya elden çıkarmak isteyen yatırımcılar, Kurucunun izahnamede ilan edeceği katılma belgesinin alım satımının yapılacağı yerlere iş günlerinde 09:00 ile 13:30 saatleri içinde başvurarak, bu içtüzükte belirtilmiş olan esaslara göre saptanan fiyat üzerinden alım ve satımda bulunabilirler. Bunun dışında Kurucunun telefon ve internet bankacılığı ile ATM sistemleri aracılığıyla da katılma belgesi alım satım işlemleri gerçekleştirilir. Katılma belgesi satın alımı 09:00 - 16:00 ile 18:00 - 24:00 saatleri arasında, yatırımcıdan geri alım ise 24:00 - 24:00 saatleri arasında gerçekleşir. İşgünlerinde yukarıda sayılan kanallarla yapılacak katılma belgesi alım satım fiyatları aşağıda belirtilen şekilde olacaktır: Saat 18:00 ile 24:00 arasında yatırımcılara katılma belgesi satarken bu içtüzükte belirlenmiş esaslar çerçevesinde o gün için belirlenen ve ertesi işgünü için ilan edilen fiyat üzerinden işlem yapılacaktır. Saat 24:00 ile 16:00 arasında yatırımcılara katılma belgesi satarken bu içtüzükte belirlenmiş esaslar çerçevesinde ilan edilen o günkü fiyat üzerinden işlem yapılacaktır. Saat 24:00 ile 24:00 arasında yatırımcılardan katılma belgesi geri alırken bu içtüzükte belirlenen esaslar çerçevesinde ilan edilen o günkü fiyat üzerinden işlem yapılacaktır. Hafta sonu ve resmi tatil günlerinde yatırımcılardan katılma belgesi geri alımında tatilin son günü saat 24:00’e kadar tatil öncesi son işgününde uygulanan fiyat üzerinden işlem yapılacaktır. Müşteriye katılma belgesi satışları ise, izleyen ilk işgünü saat 16.00’a kadar, son işgününde saat 18:00’de ilan edilen fiyatla gerçekleştirilecektir.
Fon Tutarı991.000 TL
Karşılaştırma Ölçütü% 98.00 KYD BRÜT Repo , % 1.00 KYD 91 , % 1.00 KYD ÖST Sabit
İhbar Süresi1 gün
YöneticiGaranti Portföy
Yönetici Adresiwww.gpy.com.tr
Fon GrubuGaranti Bankası
Kurucu Adresiwww.garanti.com.tr
yorum ekle

İsim  


Yorum  

500
ZORUNLU SPK UYARISI
Bu sitede yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler (bilgiler) hazırlandığı tarih itibarı ile mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşterileri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Ek olarak bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı DataScope A.Ş. ile bunların bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz.
X